Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzduchování

 

Jelikož každý tvor na téhle planetě potřebuje k životu kyslík - ryby nevyjímaje, vodu v nádrži musíme uměle vzduchovat, abychom napodobili přírodní podmínky. V přírodě se kyslík do vody dostává difusí (prolínání jedné molekuly látky mezi molekuly druhé látky - v našem případě voda a kyslík). Pohyb hladiny (vlny) "promíchávají" vzduch s vodou a voda se okysličuje. Podvodní proudy poté nasycenou vodu rozptýlí po např. rybníku. Další zdroj kyslíku jsou rostliny! Stejně jako suchozemské rostliny i ty vodní mají schopnost asimilace a tudíž schopnost produkovat kyslík. K tomu ovšem potřebují světlo a jiné složky pro správný vývoj (oxid uhličitý, hnojiva, aj.)

Toto musíme napodobit i v domácí nádrži. Nejlepší způsob je přesně kopírovat přírodu a osázet nádrž dobře prosperujícími květinami a čeřit vodu např. filtrem. Nemáme-li filtr, který toto umožňuje musíme si pořídit vzduchovací motorek. U "malawi akvária" není dost dobře možné nádrž osadit rostlinami (kromě tuholistých Anubias). Navíc tlamovci jsou zvláště citlivý na obsah kyslíku ve vodě. V domovině žijí většinou v malých hloubkách, kde je voda silně prokysličena. Proto se hodí spíše vodu silně vzduchovat nebo hladině masivně čeřit.

Vzduchovací motorek je zařízení, které pumpuje pod mírným tlakem přes hadičky vzduch pod vodní hladinu. Jsou dva typy: pístové a membránové (vibrační). Pístové patří do kategorie těch výkonnějších, ale logicky dražších. Jsou vhodné pro velké nádrže s velkou osádkou ryb. Fungují na principu stlačování vzduchu pomocí pístu (kompresor). Vibrační motorky jsou menší, tiší (to je velice důležitá věc!! Při koupi si ho nechte zapojit a poslechněte si ho) a levnější. Stačí na malé a střední nádrže. Funguje na principu kmitající membrány, která tlakuje vzduch a přivádí ho do hadičky.

Každý vzduchovací motorek má vyústění v podobě normalizovaných výstupů. Na ty napojujeme vzduchovací hadičky. Může jich být až několik (4 i 6). Běžné jsou dvouvývodové a jsou takovou tou "zlatou střední cestou". Na druhé konce hadiček dáváme vzduchovací kameny, lipová dřívka, pískovce, uhlí nebo dokonce filtry z cigaret. Jejich jedinou funkcí je vzduch "rozdělit" do několikaset miniaturních bublinek, protože aby se do vody dostalo co nejvíce kyslíku, je lepší "hodně malých bublinek než jednu velkou bublinu". Plocha, kterou zabere proud malých bublinek ze vzduchovacího kamínku okysličí lépe stejné množství vody než by okysličila jedna bublina vzduchu.

Používáme-li více vzduchovacích kamenů na jeden motorek, musíme oba regulovat tzv. škrtítkem. Tlak v hadičkách totiž není rovnoměrný a vzduch si najde vždy cestu nejmenšího odporu a např. do vzdálenějšího kamínku by se nedostal. Proto ten bližší přiškrtíme a vzduchu nezbude nic jiného než proudit do toho druhého. "Škrtíme" tak dlouho až dospějeme k rovnováze tlaků v obou hadičkách a vzduch bude proudit z obou kamínků.

 

Dalším způsobem je vodu vzduchovat přímo z filtru. Většina dnešních interních filtrů mají tzv. difusor. Trubice, která slouží jako vývod filtru je navrtaná a je vyústěna pomocí vzduchovací hadičky nad hladinu. Proud vody tryskající z filtru si s sebou strhne vzduchovací hadičkou vzduch a ihned ho rozpráší po nádrži. Toto vzduchování je prakticky nejvýhodnější, protože není nutnost mít vzduchovací motorek. Tento princip je ale dosti hlučný a navíc stojí něco málo výkonu čerpadla. Nejúčinnějšího vzduchování dosáhneme, když difusor dáme těsně pod hladinu. Hladina pak bude čeřena filtrem a zároveň bude difusor zásobovat vodu vzduchem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář