Jdi na obsah Jdi na menu
 


DEKORACE V AKVÁRIU

 

Dekorace jsou různé prvky, které naše akvárium oživí a navíc potěší naše ryby. Je hezké použití větších oblých kamenů, které je možno částečně, nebo téměř úplně zahrabat do štěrku. Takové kameny můžeme zasadit jak naležato, tak je můžeme i postavit. Takové kameny bývají použity některými druhy ryb k nakladení jiker, nebo si na nich jen odpočívají jiní z řad ryb, jako například různí keříčkovci, sumečci, pancéřníčci či krunýřovci, kteří z nich ještě navíc ožírají řasy.
Jako velice dekorativní prvek slouží břidlice. Tu je možno usadit naplocho do dna, kde působí velice hezky. Opět i ona je využívána ke kladení jiker či k odpočinku. Při pohledu mírně shora, vytváří tmavý podklad a tím u některých ryb zvýrazní jejich zbarvení. Břidlici je také možno usadit kolmo k zadní stěně, tam potom krásně zvýrazňuje barvy ryb, ale opět zkrášlí naši nádrž.
Dále je možné použití různých kamenů z čediče, či pestrého pískovce dokonale zkrášlí akvárium. Velice pěkným dekorativním prvkem jsou kusy dřeva. Musím však zdůraznit, že se nejedná o kus větve ulomené v lese. Jsou to různé kořeny, nebo samorosty. Ty je možné zakoupit v jakémkoli specializovaném obchodě. Ti více šikovní si je mohou najít v lese. Je však velice důležité takové kořeny, nebo samorosty před vložením do akvária vyvařit, čímž se zbavíme nečistot, různých zárodků a navíc při tom nasaje vodu a rychle se usadí na dně. Jinak by nám asi dlouho plavalo po hladině, něž by bylo dostatečně těžké, aby kleslo na dno.
O dalším prvku by se dalo polemizovat, jestli je možné jej nazvat dekorativní. Je to květináč, který je zčásti zahrabán do štěrku. Ten je možné zasadit do štěrku buď na bok, aby tvořil jeskyňku, nebo vzhůru nohama, aby vznikla ploch na kladení jiker. Takový květináč je často rybami využíván. Některé ryby se schovávají do stínu jeskyňky, jiné v nich zase kladou jikry a rozmnožují se. Velice zajímavým a pěkným dekorativním prvkem je kokosový ořech. Z něj vytvoříme jeskyňku, která je rybami velice oblíbena. Kokosový ořech seřízneme, aby vznikl otvor. To však již většinou máme, protože nejdříve jsme asi zkonzumovali jeho obsah. Důkladně jej očistíme a opět vyvaříme. Pak odstraníme tvrdá vlákna na jeho povrchu a opět jej důkladně očistíme a oškrábeme. Pak jej můžeme usadit na dně nádrže tak, že jej částečně zahrabeme. Takový ořech nebude využíván pouze jako skrýš, ale také určitými druhy ryb k vytírání.
Samozřejmě nesmíme zapomenou, že taky prázdné ulity plžů, tím jsou myšleny ulity větších rozměrů, jsou vhodným dekorativním prvkem. Pokud máme sladkovodní akvárium, asi nebude nejlepší použití ulit mořských plžů, to ale záleží na vkusu každého. Dokonce jsou některé druhy ryb, které takovou prázdnou ulitu přímo vyžadují. Je to jejich příbytek, ve kterém se také vytírají. Získat takové ulity je již problematičtější, protože se běžně v prodejnách neprodávají, ale je možné si zakoupit velkého plže a po jeho uhynutí si jeho ulitu ponechat.
Je možné si zakoupit ve specializovaných prodejnách i jiné dekorativní prvky, jako jsou keramické jeskyňky, což by se dalo ještě přežít, ale také různé plastické škeble na vzduchovací kámen, ztroskotané koráby, či potápěče. Já však tyto rádoby dekorativní prvky naprosto neuznávám a podle mého názoru se jedná o naprostý kýč a do akvária vůbec nepatří. Dekorativní prvek by měl nejen zkrášlit akvárium, ale také by měl být prospěšný našim rybám.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář