Jdi na obsah Jdi na menu
 


CO2 - Oxid uhličitý

 

CO2 - oxid uhličitý je součástí vody jako takové. Bez něj by každé akvárium neprospívalo a chřadlo. Jedná se hlavně o kytky. S jeho deficitem nemůže probíhat kvalitně fotosyntéza. Je to jedna z hlavních složek "potravy" pro květiny a působí kladně na jejich růst.

Přirozeně se do vody dostává dýcháním ryb, které jej vylučují, mineralizačními pochody a difusí ze vzduchu. Je-li v nádrži málo ryb a příliš květin musí se do vody dopravovat oxid uhličitý uměle. Nemůžeme čekat, že difusí ze vzduchu se 300 litrová nádrž nasytí dostatečně (při styku hladiny a vzduchu je koncentrace CO2 pouhých 0,03 %). Je několik způsobů jak oxid do vody dostat, ale nejprve je lepší si zjistit, jak na tom vaše akvárium s CO2 je.

Přirozená hodnota oxidu uhličitého ve vodě je O,4 až O,7 mg/litr. Například bahenní rostliny nepohrdnou vyšší koncentrací a bez problémů ji zužitkují. Přesto se musí dávat pozor na předávkování a hladinu CO2 hlídat a měřit. Hodnoty přesahující 400 mg CO2/litr jsou pro ryby narkotizující. Toto poznáte i bez měření - jestliže ryby plavou u hladiny a lapají po vzduchu, je patrné, že oxid uhličitý vytěsnil všechen kyslík a ryby se dusí. Taková maximální hodnota pro běžně osázená a obydlená akvária je 30 až 40 mg/litr. Překročení neprospívá (viz. tabulka).

Chcete-li přikročit k tomuto typu hnojení, musíte mít na paměti, že je to relativně složitá procedura a vyžaduje určité zkušenosti s chemismem vody. Existuje pár zásad, které je potřeba dodržet pro správnou aplikaci:

1) hnojení oxidem uhličitým pouze za dne. V noci tento proces je zbytečný, ne-li na škodu. Květiny za tmy oxid uhličitý vydávají a spotřebovávají kyslík. Proto na noc CO2 set vypínáme a raději vodu vzduchujeme.

2) hnojíme s mírou. Následky se špatně odstraňují.

3) čím menší objem nádrže, tím rychleji a vydatněji se aplikace CO2 projeví.

Teď několik méně i snadno dostupných postupů jak dostat oxid uhličitý do vody:

Nejlepším a zároveň nejdražším způsobem, jak CO2 aplikovat je pořídit si originál "CO2 set" od nějaké firmy, které se akvaristikou zabývá. Samozřejmě, že se jedná o částku počítanou na tisíce, ale zase se vyplatí. Nehrozí předávkování, protože elektronické sytiče přesně korigují počet bublinek oxidu uhličitého.

 

+ prvním způsobem je sytit vodu pomocí "bombiček do sifonu". Určitě to každý zná a ví jak se používají. Pro úpravu, aby to bylo použitelné stačí, když vývod, kterým proudí "sifon do skleničky" napojíte na obyčejnou vzduchovací hadičku. Na druhý konec dáme vzduchovací kamínek nebo ještě lépe lipové dřevo a je to! (do nádoby pusťte pouze jednu bombičku - bez vody!) Takto to vydrží jen pár hodin (nebo aspoň mě vydrželo). Navíc mi vždycky někde oxid utíkal = velký tlak - malá těsnost spojů.

Potřebujeme: sifonová láhev s ventilem, vzduchovací hadička dle potřeby, vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo


+ druhým způsobem je si reakci, která produkuje CO2 vyrobit. Stačí vám PET lahev o obsahu 2 litry a její víčko, které navrtáte na průměr vzduchovací hadičky (musí být o něco menší, aby to těsnilo nebo to utěsnit silikonem). Dále vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo, kvasnice, cukr.

Když budete s výrobou nádoby hotovy můžeme přistoupit k samotné reakci. Do PET lahve dejte 5 - 10 g kvasnic a napusťte trochu vlažné vody. Poté láhev uzavřete (nenavrtaným víčkem a droždí pořádně rozmíchejte - protřepejte. Poté do směsi nasypte 200 ml cukru a dotočte láhev do 3/4 a vše pořádně promíchejte. Poté vyměňte víčko za "hadičkové" a postavte láhev za akvárium. Hadičku s kamínkem strčte do akvária a do několika hodin očekávejte první bublinky oxidu uhličitého.

Takováto reakce vydrží několik dní. Síla (účinnost) se dá regulovat příměsemi. Když přidáte více cukru reakce bude vydatnější, ale zato rychlejší. Já jsem na hadičku přidělal škrtící ventil a přísun oxidu si reguluji. Na noc ho úplně utáhnu a ráno je v láhvi takový tlak, že nejde ani zmáčknout. Pro lepší efektivitu je možné výstup v akváriu upravit. Nad vzduchovací kamínek (lipové dřevo) dejte nízký umělohmotný, průsvitný kelímek a nadělejte do něj pár děr (aby vám nestoupal k hladině je lepší ho zatížit kamenem) . Přiklopený kamínek začne po chvíli v kelímku vytvářet "umělou hladinu". Smyslem toho je, že se zvětší plocha difuse. Dobré je taky v blízkosti kelímku zavést mírné proudění vody, aby se nasycená voda mohla rozptýlit rovnoměrně po celé nádrži.

Potřebujme: PET lahev, vzduchovací hadička dle potřeby, vzduchovací kamínek nebo lipové dřevo, kvasnice (droždí) 5 g, cukr (krystal) 200 ml, kelímek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 31. 1. 2022 6:17)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru