Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

JEZERO MALAWI

 

Jezero Malawi (Jezero Nyasa) se nachází v jižní části východní africké Velké příkopové propadliny. Jezero je 600 km dlouhé a má maximální šíři 80 km. Maximální hloubka je 700 m. Zabírá rozlohu 31 000 km čtverečných, což je opravdu velká rozloha (Pro představu Česká republika má 78 864 km čtverečných) . Opravdu, jezero Malawi je třetí největší jezero v Africe. Pouze jezero Victoria a Tanganyika je mírně větší. Jezero bylo formováno přibližně 1-2 miliony let.

Jezero obklopují pouze tři země: Malawi, Mosambik a Tanzanie. Navzdory společnému pobřeží má hlavní část pobřeží stát Malawi, odtud tedy jméno jezera. V ostatních dvou zemích jméno „jezero Nyasa“ (“ ohromná voda ”) dosud převládá.

Jezero má velice unikátní vodu. Není slaná, má vysoké pH (7,5-8,8 ), celkovou tvrdost 4-6 dGH a uhličitanovou tvrdost 6-8 dKH. Proto je tedy voda měkká až mírně tvrdá, ale má vysoké pH. Teplota vody se pohybuje mezi 24-26°C po celý rok. Jezero má jen několik odvodňujících řek, protože většina vody se odpaří. Z tohoto důvodu má velikou koncentraci solí a minerálů (jiných nežli NaCl ) .

Jezero má sedm druhů rozdílných vodních lokalit:

1. lokalita
Postupně inklinuje k písčité oblasti. Toto stanoviště okupuje největší množství pobřeží (70%) a je to domov mnoha druhů cichlid. V této zóně se nacházejí i nějaké rostliny, ale nikde nepřevládají.

2. lokalita
Skalnatá pobřeží. Významný rys pobřeží jezera jsou dlouhé horské louky, které tvoří severozápadní a severovýchodní břehy. Skalnaté pobřeží je pouze na 5% pobřeží, což je potenciální oblast dostupná pro ryby k obsazení svých teritorií. Převládají tu cichlidy skupiny mbuna. Od příkrého podvodního útesu až k mírně se svažujícím svahům jsou břehy posety kameny. Tato oblast je pustá od rostlin, ale plná živočichů.

3. lokalita
Přechodná zóna. Toto je zóna, kde se setkává skalnatá a písečná zóna. Mnoho rozdílných druhů cichlid, jak mbuna, tak i ne-mbuma skupiny (haplochromics) okupují tuto zónu. Jsou tu nějaké rostliny, ale jsou limitovány mělčinami.

4. lokalita
Otevřená voda uzavřená pobřežím. Toto je otevřená voda ohraničená pobřežím, ale není hluboká. Ne mnoho cichlid obývá tuto zónu z jednoduchého důvodu, že jídlo může být nalezeno pouze blíže ke dnu jezera.

5. lokalita
Otevřená voda daleko od pobřeží. Toto je otevřená voda, mající dlouhou vzdálenost podél pobřeží, s vetší hloubkou. Žádné cichlidy neobývají tuto zónu, jenom ryby z ostatních rodů navštěvují oblast častěji.

6. lokalita
Hluboká voda. Tato lokalita je specifikována od 30-50m hloubky. Pod 250m je voda jedovatá, kontaminována jedovatým sirovodíkem, nedovolujícím přežití vyšším organismům, například rybám. V hluboké vodě se mnoha větším druhům cichlid daří, většinou jedí menší druhy ryb.

7. lokalita
Řeky a rákosím zakryté břehy. V této zóně se daří mnoho ne-cichlid rodům (v řekách), stejně jako ne-mbuma cichlidám. Většinu rostlin můžeme nalézt zde.

Jezero Malawi je opravdu magické. Jak jeho rozlohou, tak unikátními podmínkami vody, druhy lokalit a přes 600 druhů endemitských cichlid. Je lehké pochopit fascinaci lidí, mít cichlidy z Malawi jezera doma v akváriu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář