Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nádrž

 

Nádrž je základním vybavením každého akvaristy. První veřejné akvárium Tatra u nás bylo otevřeno v roce 1954 v Praze. Až v roce 1968 byl vynalezen silikonový kaučuk (Lukopren S-9410) a první lepená akvária o objemu 250 - 600 byla slepena v roce 1970. Historie není až tak dávná a přesto se řadíme mezi největší vývozce akvarijních ryb na světě.

U zakládání akvária se dá udělat mnoho chyb. Je nutné si vše předem rozmyslet a připravit. Jako první je nejlepší si pořídit několik knih o akvaristice a vše si pořádně prostudovat nebo navštívit internet.

Nádrž a podstavec

Prvním krokem je samotné akvárium. To, ale musí někde stát, takže mu musíme sehnat podstavec. Jsou dvě možnosti: buď budeme dělat podstavec na míru akvária nebo akvárium na míru podstavci. Je rozumnější si jako první obstarat podstavec. Z estetického hlediska je nejideálnější nějaká pěkná skříňka. Měla by být z nějakého bytelnějšího dřeva a měla by mít přibližné rozměry vašich představ. Velikost akvária je také rozhodující. Odvíjí se od ní celková hmotnost, objem vody a stabilita ekosystému (voda absorbuje a vydává teplo pomaleji než vzduch, takže čím větší bude objem vody v nádrži, tím bude stabilnější). Do začátku např. jako první akvárium se hodí nádrž o objemu 100 litrů a rozměrů např. 700mm x 450 mm x 320 mm (Délka x Výška x Hloubka). Jako dobrý zdroj nábytku, který je dostatečný pro nosnost akvária je "bazar". Pro jistotu je ale lepší skříňku zpevnit, aby se pod vahou akvária nerozložila. Postačí doprostřed vložit příčku silnějšího dřeva a spoje skříňky ještě doplnit několik šrouby. Necháte-li si vyhotovit podstavec (skříňku) na zakázku, není většinou potřeba konstrukci dále zpevňovat.

Samotné akvárium si můžete slepit doma nebo si ho nechat udělat na zakázku (na míru) skoro v každém akvarexu nebo ve sklenářství. Začátečníkům vlastní výrobu příliš nedoporučuji. Chce to zkušenosti, vhodné nářadí a trochu šikovnosti. Dnes se pohybuje cena za jeden litr kolem 8 – 12Kč (čili 100 litrové akvárium od 800 - 1200 Kč). Nechte si akvárium slepit černým silikonem, protože spoje vydrží déle. Bílé a transparentní silikony jsou naprosto stejné (co do pevnosti), ale více přijímají světlo a řasy časem spoj prorostou a odlepí (už se mi to stalo, tak na to pozor!). Jinak technické řešení, co se týče výztuh a síly skla za vás vyřeší technik, který nádrž bude lepit.

Když tedy už budete mít doma připravené akvárium i zpevněný podstavec, můžete se pustit do zakládání. Nejprve vyberte místo kde bude akvárium několik let stát (je to opravdu dlouholetá "investice", protože ze založenou, několika set kilogramovou nádrží, už nehnete). Nemělo by to být místo naproti oknu, aby slunce nezářilo přímo do akvária. U velkých nádrží je také dobré ověřit nosnost stropu (zvláště u domů s trámovými stropy). Nádrž postavte do blízkosti nosných stěn a nikoli příček (u trámů kolmo, nikoli podélně). Poté umístěte podstavec a vyrovnejte do vodorovné polohy. Než postavíte akvárium na své místo, je nezbytností vymezit mezi podstavcem a dnem nádrže nerovnosti. To se dělá jednoduchým způsobem: na skříňku položte desku polystyrenu o stejné ploše nádrže (tloušťka min. 5mm). Kdyby stála nádrž rovnou na podstavci, mohlo by dojít k prasknutí dna. Když vezmeme v úvahu hmotnost plné nádrže, tak stačí zrnko písku a dno praskne jak nic (a nemusí to být ihned, trvá to i několik let - záleží na poloze zrnka).


Pozadí

Za další můžete přistoupit k výrobě pozadí, aby akvárium vypadalo co nejrealističtěji. Buď můžete jednoduše koupit pozadí v obchodě (akvarexu) nebo si ho vyrobit doma. Ta první varianta je dražší a navíc trochu umělá. Druhá varianta spočívá v tom, že si uděláte pozadí jaké chcete. Přesně a na míru. Vezměte polystyren o síle alespoň 20 mm a uřízněte ho, aby pasoval za zadní stěnu. Poté zapalte svíčku a položte jí na "víčko do okurek", aby vám nekapal vosk na stůl. Poté celou deskou nad svíčkou manipulujte. Uvidíte sami jak rychle a v jaké vzdálenosti. Výsledek je, že polystyrénová deska dostane plastický vzhled. Dále pozadí vybarvíte dle libosti. Pozadí se umisťuje za zadní stěnu.

Třetí variantou, jak zkrášlit akvárium, je vylepit zadní - vnitřní stěnu břidlicí. Vypadá to velice pěkně a plasticky. Kupte si střešní břidlice v rozloze vaší zadní stěny a přilepte jí silikonovým kaučukem nebo polyuretanovou pěnou. Pro případ, kdyby jste nádrž někdy předělávali, můžete břidlice nalepit zvlášť, na jiné sklo, které vsunete do akvária a opřete o zadní stěnu. Tím je pozadí mobilní a dá se v případě potřeby z akvária vyndat.

Dalším způsobem, jak nádrž opatřit přirozeným pozadím, je použít polyuretanovou pěnu. Tento materiál se používá na vyplňování spár mezi okny, apod. Je to pěna se schopností nabývat až o 100%. Pěnu nastříkáme na zadní vnitřní stěnu akvária a necháme zaschnout. Z vlastní zkušenosti vím, že na skle tato pěna moc dobře nedrží. Doporučuji zadní stěnu před nástřikem upravit (zdrsnit, výztuhy, silikon, apod.), aby adheze PU pěny byla dostatečná. Po vytvrdnutí bude pozadí vypadat trochu syrově. Je potřeba mu dát přirozenější vzhled. Toho docílíme vyřezáním povrchu do podoby skály či kamene. Pěna jde dobře řezat (žiletka, lámací nože) a při troše fantazie vznikne kvalitní imitace skalního masívu. V této fázi bude pozadí pořád vypadat nedokonale. Je nutné zahladit stopy po nožích a žiletkách (ostré, nepřesné řezy) tím, že pozadí opálíme. PU pěna je velmi hořlavý materiál, takže v této fázi dbejte bezpečnosti. Vhodná je let-lampa nebo i jen svíčka. Nechte vždy hořet jen kousek (1dm2), aby se oheň přílišně nerozšířil. Doporučuji dobře větrané prostory! Povrch pozadí se po opálení jakoby speče a ostré řezy a stopy po nožích se ztratí. Následuje finální povrchová úprava. Barvení pozadí je celkem ošemetná záležitost. Většina barev je jedovatých a pro akvaristika krajně nevhodná. Já jsem své pozadí raději nebarvil vůbec. Koupil jsem si žlutou PU pěnu a tu jsem pouze opálil. Vypadá to, dle mého názoru, také dobře a jsem s výsledkem spokojen. Přesto však musíme pozadí ošetřit povrchovou úpravou. K tomu je vhodná Epoxidová dvousložková pryskyřice 1200. Po smíchání obou složek naneseme jemnou vrstvu rovnoměrně po celé ploše pozadí. Kdyby však někdo přeci jenom chtěl pozadí barvit, tak tato pryskyřice se dá i obarvit. S příměsí například Balakrylu či jen jemného prášku (drcené aktivní uhlí) dostane čirá pryskyřice barvu, která se uzavře do jejích struktur a vodu nebude ovlivňovat. Jediná nevýhoda je, že bude pozadí jednobarevné. Dále tedy necháme vrstvu nanesené pryskyřice vytvrdnout a pak se pustíme do neutralizace. Povrch pryskyřice by ovlivňoval PH vody do zásady. Proto se musí povrch neutralizovat slabou kyselinou. Postačí běžný 5% ocet či roztok 5% kyseliny citrónové. Pozadí omyjeme a je připraveno k použití.

Teď už můžete přistoupit k samotnému zařizování. Jako první krok bude příprava "živné půdy" pro květiny. Písek si můžete "nadloubat" v přírodě nebo koupit v akvarexu. Prodávají se po 3 kg za 30 - 40 Kč/ks. Jeden pytlík vystačí cca na 400 cm2. Jednoduše si vypočtěte plochu svého dna (délka krát hloubka) a vydělte 400. Nic nezkazíte, když dáte písku více. Plánujete-li přírodní písek připravte se na několik dní úporné dřiny. Písek musí být dokonale proprán a vyvařen. Surové kamínky nasypte do kbelíku (jenom na dno, ne moc) a natočte trochu vody. Pak písek properte mícháním rukou nebo vařečkou. Písek nebude připravený do nádrže, dokud nepoteče po promíchání z kbelíku čirá voda. Pak následuje vyvaření. Než budete písek umisťovat do akvária nezapomeňte na případný půdní filtr. Optimální sklon písku je 30 - 40 mm v předu a 100 - 120 mm vzadu. Sklon svažující se k přední stěně vyvolává dojem hlubšího akvária a navíc všechen detrit (výkaly) stékají dopředu a dají se snadno odsát. Nepočítejte, ale s tím, že reliéf, který v akváriu vytvoříte vydrží v nezměněném stavu. Rytí ryb a pochyb vody zapříčiní časem, že se písek vyrovná. Tomuto faktu můžete předejít naskládáním kamenů tak, aby vznikly "zátarasy", kaskády. Také by měl být kdekoli v nádrži prostor na krmení (bez kamenů, bez kytek) a ten by měl být udělán do tvaru důlku. Detrit se pak bude shromažďovat na onom místě. Druhů písků je několik. Dle barvy i hrubosti se dá pořídit písek od velikosti zrn 0,3 mm až po velké kameny. Pro Malawi akvárium jsou vhodné právě jemnější písky. Nedoporučuji však hrubost 0,3 mm, protože písek není zásoben dostatečně kyslíkem a zahnívá. Vhodnější je křemičitý písek 0,8 až 1,3 mm. Ve vrstvě kolem 4 cm s ním nejsou potíže. Ve větších vrstvách už také k zahnívání dochází.

Dalším krokem je výzdoba. Kameny, kamínky, kořeny, květiny, samorosty, a další. Vše záleží na fantazii a té se meze nekladou. Pouze pár zásad a upozornění: velké a těžké kameny nepokládejte na písek, ale přímo na dno (je dobré pod kámen dát slabý polystyren, aby netlačil na sklo). Když kámen položíte na písek a ryby rytím kámen podhrabou, mohl by spadnout a následky si představit asi umíte. Kořeny - samorosty se dají sehnat i v přírodě (rašeliniště), ale je s tím spousta práce. Kořen musíte důkladně očistit (ale opravdu důkladně!) a poté vyvařit. U větších kořenů to v domácích podmínka nelze dost dobře provést. V obchodě stojí cca 100 kč/kg. Kameny volíme pouze ty, které známe. Pro Malawi je i vhodný vápenec, protože zvyšuje tvrdost vody.

Takže když máte akvárium naaranžované můžete přistoupit k napouštění. Připravte si kýbl a hadici. Na písčité dno nádrže dejte skleničku a proud z hadice pouštějte do ní, aby jste si příliš nezvířili dno nebo neponičili rostliny. Kýbl s vodou musíte umístit na vyšší místo než je akvárium a jednoduchým nasátím z hadice se proud spustí.

Akvárium v takovémto stádiu je pro ryby neobyvatelné. Proto je na místě pustit filtry a vzduchování a čekat. Minimální doba, za kterou můžete vpustit první ryby je 7 dní. Lepší je však počkat déle (14 nebo i měsíc). Voda se musí odplynit, ustálit, odstát, květiny zakořenit, dno obydlit bakteriemi, apod.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář